Ikke kun dankort-systemet fik problemer efter nattens strømnedbrud hos it-koncernen IBM - også ølkoncernen Carlsberg var blandt de IBM-kunder, der blev hårdt ramt.
Problemerne førte blandt andet til, at Carlsberg måtte køre varer ud uden at vide, præcis hvad kunderne havde brug for.
Ifølge nettjenesten Borsen.dk klager Carlsberg over store konsekvenser af IBM-nedbruddet - og man varsler et krav om kompensation.
- Det her er ikke godt nok, siger Carlsbergs it-direktør, Kenneth Egelund Schmidt.
- Vores leveringsapparat har været fuldstændig ramt, og vi bruger mange kræfter manuelt for at kompensere for det. Det vil betyde et driftstab, siger han til Borsen.dk.
Han vil dog afvente og se regnskabet, før et eventuelt krav bliver gjort op.
Ifølge Borsen.dk's oplysninger er det Carlsbergs SAP-økonomisystem og mail, der har været ramt, men nu kører igen.
Systemer til dataanalyse og kundestyring kørte efter sigende stadig ikke op ad onsdagen.
Nettjenesten erfarer, at Carlsberg har en aftale med IBM om, at der i tilfælde af it-nedbrud er et backup-system, som skal overtage med det samme. Dette er tilsyneladende ikke sket.
Nedbruddet hos IBM skabte også gener for andre virksomheder, herunder A.P. Møller-Mærsk og Danske Bank.
/ritzau/
Seneste artikler
Indsatsleder om dramatisk nat: Usædvanligt travlt
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker