Carlsberg tager gammelt slogan tilbage

Carlsberg bliver beskyldt for at have brugt et gammelt Budweiser-slogan i deres nye kampagne. Men det afviser Carlsberg på det kraftigste.

Det siger bryggeriets pressechef, Jens Bekke.

- Vi brugte sloganet tilbage i 1957 og frem til 70'erne. Og man kan sige, at vi nu tager vores gamle slogan tilbage, siger Jens Bekke.

Carlsbergs gamle slogan "This calls for a Carlsberg" blev brugt af bryggeriet tilbage i 1950'erne. For 10 år siden brugte Budweiser det samme slogan - "This calls for a Bud Light". Og nu tager Carlsberg så det gamle slogan tilbage.

Det nye slogan, der blev lanceret i denne uge, er "That calls for a Carlsberg". Det nye slogan skal bruges i hele verden.

Spørgsmålet er så, hvorfor Carlsberg vælger at bruge penge på at få det gamle slogan tilbage.

- Det, reklamebureauet har lavet for os, er hele eksekveringen af setup'et af den globale reklamekampagne, vi har lavet nu her og hele den måde, vi bruger That calls for a Carlsberg på, siger Jens Bekke.

Blandt andet har asiaterne haft vanskeligt ved at forstå Carlsbergs gamle slogan Probably the best lager in the world - Måske den bedst øl i verden.

- Den nye kampagne kan vi bruge i hele verden. I Asien har de vanskeligt ved at forstå underdrivelser. Og der kan vi nu bruge den nye, siger Jens Bekke.

/ritzau/

Carlsberg har betalt mange penge for sit nye slogan. De brugte dog det samme tilbage i 1950'erne.

Offentliggjort Sidst opdateret