Carlsberg tjener stadig guld på øl

Carlsberg tjener i krisetid stadig milliarder. Første halvår af 2009 gav et overskud på knap to mia.kr. Ølgiganten fastholder forventningerne.

Krise eller ej. Der er stadig penge i at producere øl, når navnet er Carlsberg. Bryggerigiganten kom ud af de første seks måneder af 2009 med et overskud efter skat på knap to milliarder kroner - i samme periode sidste år lød bundlinjen på 1,5 milliarder.
I en kommentar til regnskabet fastslår koncernchef Jørgen Buhl Rasmussen, at Carlsberg er godt på vej til at indfri sine forventninger til 2009.
- På baggrund af forventninger om udfordrende markedsforhold gik vi ind i 2009 med skarpt fokus på vedvarende effektivitetsforbedringer. Vi har gennemført en lang række tiltag, og vi er tilfredse med de flotte resultater for indtjening og pengestrøm i 1. halvår. Vi er godt på vej mod at få opfyldt vores forventninger uden at gå på kompromis med Carlsbergs ambitioner om at øge værdien af vores varemærker og levere kontinuerlig resultatvækst, udtaler han.
Ølgiganten fastholder forventningerne til hele 2009 med et overskud på mindst 3,5 milliarder kroner ud af en omsætning på cirka 61 milliarder kroner.
/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret