Chefanalytiker om nye positive jobtal: En god nyhed
Ledigheden er fortsat uændret i Danmark. 12.000 er dog kommet i arbejde siden oktober, og det spreder glæde.
190.000 danskere var arbejdsløse i fjerde kvartal sidste år, viser den seneste arbejdskraftundersøgelse fra Danmarks Statistik. Det svarer til, at 6,6 procent af den danske befolkning står uden arbejde.
Dermed var ledigheden nogenlunde den samme i Danmark som i det foregående kvartal, hvor ledigheden lå på 6,4 procent.
Beskæftigelsen er dog vokset siden oktober 2014. Yderligere 12.000 personer er siden da kommet i arbejde, korrigeret for sæsonudsving.
Derfor er der også tilfredshed at spore hos Erik Bjørsted, der er chefanalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
- Alt i alt er dagens tal en god nyhed, og generelt må man sige, at 2014 blev et vendepunkt for det danske arbejdsmarked, siger han i en pressemeddelelse.
I alt er beskæftigelsen steget med 52.000 siden starten af 2014, og ifølge Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er beskæftigelsen i Danmark lige nu på sit højeste niveau i fem år.
Steen Bocian, der er cheføkonom i Danske Bank, er også positiv over for de nye tal, men mener samtidig, at man skal kigge skeptisk på tallene.
Faldet i beskæftigelsen i slutningen af 2013 var nemlig en anelse overdrevet, mener han.
- Man skal derfor ikke lægge for meget i den imponerende beskæftigelsesvækst i løbet af blot et år, siger han i en pressemeddelelse og tilføjer:
- Når det er sagt, så er der grundlæggende ingen tvivl om, at arbejdsmarkedet er i bedring. Dansk økonomi er på vej ud af krisen, siger han.
Arbejdskraftundersøgelsen består af kvartalsvise interviews med cirka 22.000 personer i alderen 15-74 år.
Det er Danmarks største interviewundersøgelse, og der benyttes internationalt anerkendte definitioner. Det betyder, at den kan sammenlignes med andre lande.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned