Cimber har hårdt arbejde foran sig

For at holde flyene på vingerne gælder det om at arbejde hårdt for at skaffe flere kroner og øre for Cimber Sterling. Og det kan en refinansiering af flyflåden hjælpe på.

Sådan lyder det fra luftfartsanalytiker Jacob Pedersen fra Sydbank.

- Refinansieringen af flyflåden er formentlig bare et spørgsmål om, at man sælger flyene og så leaser dem tilbage og har samme antal fly i flåden, så det er der ikke noget problem i, siger han og fortsætter:

- Fordelen ved at lave den manøvre er, at det får frigivet nogle kroner og øre, som man kan hælde ned i den relativt slunkne pengekasse.

Og det kommer til at kræve hårdt arbejde fra flyselskabets side at få fyldt op i pengekassen.

- I øjeblikket ser det svært ud, men jeg er overbevist om, at efterhånden som vi kigger frem i året, så får Cimber Sterling noget medvind fra et bedre marked for flytrafik, siger Jacob Pedersen.

Luftfartsanalytikeren mener samtidig, at Cimber Sterling er noget forsigtig i forventningerne til det kommende års økonomi, hvor selskabet blandt andet forudser et underskud på op til 80 millioner kroner.

- Det er også et udtryk for, at konkurrencen stadigvæk er ekstremt hård på Cimber Sterlings ruter, i særdeleshed nok på indenrigsruter, hvor Norwegian er gået ind med store fly og lave priser. Det kan godt blive en hård kamp om det marked i de næste måneder og kvartaler, mener Jacob Pedersen.

Cimber Sterling har valgt netop at opruste på indenrigsafgangene for at få flere passagerer i flyene.

/ritzau/

Flyselskabet Cimber Sterling skal arbejde hårdt for at vende det store underskud. Men markedet er i bedring, lyder det fra luftfartsanalytiker.

Offentliggjort Sidst opdateret