Det danske industrilokomotiv, industrigiganten Danfoss-koncernen, risikerer at skulle betale et stort millionbeløb på grund af overtrædelse af konkurrencereglerne i EU.
Hvor mange penge det drejer sig om, og om der overhovedet kommer en sag ud af det fra EU, er dog fortsat uklart, fordi EU's konkurrencemyndigheder endnu ikke er færdige med at behandle sagen.
Men Danfoss er forberedt på en sag, og samtidig kører produktionen videre.
Kommunikationsdirektør Ole Daugbjerg siger, at Danfoss allerede for et halvt år siden i sin regnskabsmeddelelse gjorde opmærksom på, at EU's konkurrencemyndigheder var i gang med en undersøgelse.
Derfor siger han, at onsdagens massive presseomtale ikke er en nyhed. Heller ikke kravet om en milliardbøde.
- Vi ved ikke, hvor denne sag fører hen og hvad der er op og ned. Vi aner ikke, hvad der kan blive tale om i bødekrav, siger Ole Daugbjerg.
EU-konkurrencemyndighedernes undersøgelse viser, at Danfoss fik uanmeldt besøg af konkurrencemyndighederne i 2009, og fokus var på Danfoss Household Compressors og mulige ulovlige prisaftaler.
Flere ansatte er siden blevet afskediget.
Den forretning i Danfoss har virksomheden siden frasolgt, men konkurrencemyndighederne i Mexico, New Zealand og Chile har også udbedt sig oplysninger om Danfoss og selskabets forretninger.
Konkurrencesagen ventes gennemført i USA ved retten i Michigan, hvor sagsøgerne mod Danfoss er gået sammen i et såkalt gruppesøgsmål.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet