Danisco fyrer 50 i Danmark

Trods indtæger på 5,45 milliarder kroner for salget af Danisco Sugar er Danisco-koncernen ramt af den økonomiske krise og nedjusterer for 950 millioner kroner og fyrer samtidig 200 medarbejdere flere steder i verden - heraf 50 i Danmark.

Det sker i kølvandet på, at koncernen mandag gav meddelelsen om, at den forventer et stort rundt nul for regnskabsåret 2008/2009.
- Vi har siden starten af 2009 oplevet en generel nedgang i markedsaktiviteten på tværs af alle vores ingrediens- og markedssegmenter, især i Enablers og Sweeteners. Vi tror, at dette skyldes en kombination af nedbringelse af lagerbeholdninger og forsigtighed i værdikæden samt træg efterspørgsel blandt slutbrugere, skriver Danisco i en fondsbørsmeddelelse.

Blandt de varslede 200 fyrringer i Vesteuropa og Nordamerika vil cirka en fjerdedel være i Danmark, hvor der fortrinsvis vil blive delt fyresedler ud på fabrikken i Grindsted i Sydjylland, oplyser Daniscos administrerende direktør, Tom Knutzen.

Selvom salget af Danisco Sugar til tyske Nordzucker indbringer koncernen 5,45 milliarder kroner, er det 200 millioner kroner mindre end forventet. Det skyldes, at de tyske konkurrencemyndigheder krævede, at en del af virksomheden blev solgt fra, for at Nordzucker ikke blev for stor.

På grund af frasalget blev salgsprisen 150 millioner kroner lavere, dertil kommer tab på energikøbskontrakter, som Danisco ifølge salgskontrakten hæfter for.

På grund af den negative udvikling vælger ledelsen i Danisco at sætte gang i flere tiltag. Det omfatter et lønstop for 2009 og ansættelsesbegrænsninger i hele koncernen. Det sker samtidig med, at der allerede er omstruktureringer i gang i koncernen.

Især tre faktorer har haft en negativ effekt på det forventede resultat. Det er den lavere forretningsaktivitet i 2009, der står for et forventet tab på 150 millioner kroner, mens en nedskrivning på 560 millioner kroner af goodwill og anlægsaktiver i Sweeteners også tæller kraftig ned. Samtidig får det konsekvenser, at salget af Danisco Sugar til tyske Nordzucker kommer til at indbringe 200 millioner kroner mindre end forventet.
/ritzau/




Trods indtæger på 5,45 milliarder kroner for salget af Danisco Sugar er Danisco-koncernen ramt af den økonomiske krise.

Offentliggjort Sidst opdateret