Danish Crown langt fra lønmål

Svinebranchen er i krise og Danish Crown vil reducere lønomkostningerne med 20 procent i koncernen. Men efter tre måneders arbejde er der kun skabt en reduktion på fire-fem procent.

Kommunikationsdirektør Anne Villemoes understreger dog, at alt går efter planen, også på løndelen af den ni punktsplan, som Danish Crown lancerede i maj. En plan, der skal reducere slagterikoncernens omkostninger med 1,3 milliarder kroner.

- Nu går vi ind i den næste fase, som indebærer forhandlinger op til, at vi skal have nye overenskomster til marts. Og det vi hører og oplever hos medarbejderne er, at der er en forståelse for, at status quo ikke er holdbart, hvis vi skal beholde danske arbejdspladser, siger hun.

På virksomhedens repræsentantskabsmøde fortalte Danish Crowns øverste direktør Kjeld Johannesen, at Danish Crown følger planen om de store besparelser, som skal hentes over 6-18 måneder.

- På de første syv punkter af planen er vi enten på det definerede mål eller foran, og det er et udtryk for, hvor alvorligt vi tager opgaven. De sidste to punkter af planen kræver samarbejde med henholdsvis medarbejderne og politikerne, og også her er der konstruktiv dialog og velvilje, udtaler adm. direktør Kjeld Johannesen i en pressemeddelelse.

/ritzau/

Der er stadig lang vej i Danish Crown til en reduktion af lønomkostningerne på 20 procent. Men slagterikoncernen pointerer, at alt går efter planen.

Offentliggjort Sidst opdateret