Danmark rykker forbi USA og er femtestørste søfartsnation
Erhvervsminister, Simon Kollerup (til højre), og Aarhus' borgmester, Jacob Bundsgaard (til venstre), besøgte sammen med administrerende direktør i Danske Rederier, Anne H. Steffensen, containerskibet "Milan Mærsk" i anledning af, at Danmark nu er verdens femtestørste søfartsnation. Foto: Gorm Branderup/Ritzau ScanpixGorm Branderup/Ritzau Scanpix
Kun Grækenland, Singapore, Kina og Japan er nu større søfartsnationer. Ny kurs har virket, siger direktør.
Det skriver Danske Rederier i en pressemeddelelse.
Med den nye opgørelse fra IHS Seaweb rykker Danmark en plads frem og forbi USA på listen over verdens største søfartsnationer.
Grækenland topper listen efterfulgt af Singapore, Kina og Japan.
Danmarks fremgang viser ifølge administrerede direktør i Danske Rederier, Anne H. Steffensen, at de seneste års kurs for dansk søfart har virket.
Annonce
Hun vurderer, at de næste år bliver afgørende for en fortsat vækst.
- De næste 5-10 år er helt afgørende for at finde vejen frem mod det CO2-neutrale skib, som vil være forudsætning for fortsat vækst i skibsfarten.
- Den viden, der er påkrævet, skal komme gennem investering fra erhvervet, målrettet forskning, uddannelse og innovative startups, som kan fastholde og udvikle den danske handelsflådes position som nu femtestørst i verden, siger Steffensen i pressemeddelelsen.
Danske rederier eksporterede sidste år for 188 milliarder kroner, hvormed søfart er et af Danmarks største eksporterhverv.
Erhvervsminister, Simon Kollerup (S) er glad for, at Danmark som et lille land kan måle sig med store lande, når det gælder søfart.
Han fremhæver Danmarks lange tradition for søfart og ønsket om at sikre en grøn omstilling af søfarten som nogle af årsagerne.
- Som grøn erhvervsminister er jeg særligt glad for at se, at branchen har sat en bæredygtig kurs med konkrete tiltag og visionære ambitioner for, hvordan vi kan styrke den grønne omstilling.
- Det er en tilgang, som regeringen bakker 100 procent op om, og som skal understøttes med en aktiv og grøn erhvervspolitik, hvor bæredygtighed og konkurrencedygtighed går hånd i hånd, udtaler ministeren i pressemeddelelsen.
Opgørelsen fra IHS Seaweb inkluderer handelsskibe, herunder passagerskibe, offshoreskibe og diverse andre skibe, heriblandt slæbebåde.
Krigsskibe, fiskeskibe og andre ikke-handelsskibe, der ikke kan sejle selv, er ikke medregnet i opgørelsen.
Annonce
Hvis alle skibstyper bliver medregnet, befinder Danmark sig på en sjetteplads efter Grækenland, Singapore, Kina, Japan og USA.
Containerskibet "Milan Mærsk" havde onsdag lagt til i Aarhus Havn. Her gik blandt andre erhvervsminister Simon Kollerup og Aarhus' borgmester, Jacob Bundsgaard, ombord for at markere, at Danmarks handelsflåde nu er verdens femtestørste. Foto: Gorm Branderup/Ritzau ScanpixGorm Branderup/Ritzau Scanpix
Danske rederier eksporterede sidste år for 188 milliarder kroner, hvormed søfart er et af Danmarks største eksporterhverv. (arkivfoto) Foto: Jason Redmond/ReutersJason Redmond/Reuters
Seneste artikler
Tre NFH-spillere udtaget til landsholdet
- Som at tisse i bukserne: Har fundet 184 millioner kroner i næste års budget
De kom, så - og skred igen
Fortsætter eftersøgningen efter Maibritt
NFH stryger direkte til tops: Storsejr med kedelig bismag
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik
Hotel Falster bliver del af Dancenter-koncern
- Et godt tidspunkt