Dansk hjælp med fokus på Mykolajiv

Offentliggjort Sidst opdateret

* Siden krigens udbrud har Danmark støttet Ukraine militært med cirka 4,9 milliarder kroner.

* Dertil kommer cirka 1,4 milliarder kroner i civil støtte, herunder humanitære bidrag.

* Danmark har påtaget sig en ledende rolle i genopbygningen af byen Mykolajiv. Det er sket på opfordring af Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, som talte til Folketinget i marts 2022.

* Pengene til genopbygningen skal blandt andet komme fra en fond. Det vides endnu ikke, hvordan fonden skal fungere.

* Mykolajiv var blandt de første byer, der blev angrebet af russiske styrker, da Rusland 24. februar sidste år indledte invasionen.

* Før krigen var byen hjem for tæt på en halv million indbyggere. Det anslås, at omkring 230.000 stadig bor i byen. Resten er flygtet eller er blevet slået ihjel i bombardementerne.

* Danmark har tidligere hjulpet Mykolajiv med spånplader, som kan bruges til at dække de tusindvis af knuste ruder. Der er også leveret reservedele til den ødelagte vandforsyning, ligesom private og offentlige donorer har leveret entreprenørmaskiner til brug for oprydningen.

* Statsminister Mette Frederiksen (S), forsvarsminister Jakob Ellemann-Jensen (V), udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) og minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik Dan Jørgensen (S) har for nylig besøgt byen.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu