Dansk økonomis vagthunde

Offentliggjort Sidst opdateret

* Vismændene er politisk uafhængige og udgør formandskabet i De Økonomiske Råd, som foruden Det Økonomiske Råd omfatter Det Miljøøkonomiske Råd.

* Det Økonomiske Råd har til opgave at kigge dansk økonomi efter i sømmene og komme med inspiration og forslag til, hvad samfundet har mest gavn af.

* Det blev oprettet i 1962 og har den selverklærede rolle som "finanspolitisk vagthund".

* Det Økonomiske Råd består af repræsentanter for arbejdsmarkedets parter, interesseorganisationer, regeringen og Nationalbanken.

* Rådets formandskab består af fire uafhængige økonomer, de såkaldte økonomiske vismænd.

* Vismændene er for tiden professor Carl-Johan Dalgaard, Københavns Universitet (overvismand), professor Lars Gårn Hansen og professor Jakob Roland Munch, begge fra Københavns Universitet, samt professor Nabanita Datta Gupta, Aarhus Universitet.

Kilde: Det Økonomiske Råd.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.