Det danske selskab Burmeister & Wain Scandinavian Contractor i Allerød har hentet en stor ordre på 1,2 milliarder kroner i England. Selskabet skal levere et halmfyret biomasseanlæg i Sleaford, Lincolnshire.
Med i opgaven er at stå for drift og vedligeholdelse af anlægget for en periode på 12 år.
Ordren er kommet i hus efter et langt forarbejde.
- Efter fem års vedholdende arbejde er vi meget tilfredse med at kunne sætte kronen på værket, siger Anders Heine Jensen, adm. direktør i BWSC.
Projektet har været svært at få på plads. Undervejs har der blandt andet været skift i den engelske lovgivning, som satte projektet i bero.
Desuden har finanskrisen gjort, at investorerne har stillet store krav til projektets økonomiske holdbarhed.
- Bankernes tiltro til BWSC som en finansiel solid leverandør har været alfa og omega for projektet. Med den effektive kontrakt i hånden har vi nået endnu en milepæl og det med en rigtig god mavefornemmelse, siger Anders Heine Jensen.
Det nye biomasseprojekt er det andet anlæg i England, som benytter sig af dansk teknologi til et halmfyret kraftværk. Anlægget skal producere 38,5 megawatt.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde