Det er højsæson for danske turister i det uroplagede Egypten. Og feriegæsterne kan fortsat nyde sol og varme i fred og ro, selvom landet de seneste dage har været præget af uroligheder hovedsageligt i hovedstaden Kairo.
Sådan lyder beskeden fra charterselskabet Star Tour.
- Danskerne holder ferie i Sharm el-Sheik og Urghada i det sydlige Egypten. Det er 600 kilometer væk fra Kairo. Her er der fred og ro lige nu, siger Stig Elling, salgsdirektør i Star Tour.
Alle rejser gennemføres normalt, men udflugter til Kairo er aflyst i de kommende dage for en sikkerheds skyld.
Stig Elling tilføjer, at selskabet følger Udenrigsministeriets rejsevejledning løbende for ny udvikling og er i forbindelse med myndighederne.
- Vi må selvfølgelig agere efter, hvordan situationen udvikler sig. Men der er kun uro i de store byer, og man skal ikke være nervøs som turist. Mange lever af turistindustrien dernede, så der er ingen hetz mod turister, siger Stig Elling.
Star Tour har i øjeblikket omkring 1000 danskere i det sydlige Egypten, men Stig Elling vurderer, at der befinder sig i alt 6000 og 7000 danske chartergæster i området.
Massedemonstrationer mod den egyptiske regering har ført til store uroligheder de seneste dage i Kairo og i Suez. Ifølge sikkerhedstjenesterne er mindst 1000 personer blevet anholdt forskellige steder i landet.
Hospitalskilder har meldt seks mennesker dræbt - fire demonstranter og to politifolk - i forbindelse med gadekampe. 55 demonstranter og 15 politifolk er meldt såret.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker