De danske lønninger ligger lunt i svinget. Danmark kommer ind på en anden plads ud af 33 lande. Men vi kommer kun ind som nummer 13, hvis man måler på produktiviteten, viser en opgørelse fra tænketanken Cepos.
- Tallene viser, at vi ligger nummer to i lønniveau, men at vores effektivitet i produktionen kun ligger omkring middel. Det er problematisk, siger cheføkonom Mads Lundby Hansen.
At produktiviteten halter i forhold til lønudgifterne medfører, at virksomheder taber konkurrenceevne til udlandet.
- Det hæmmer eksporten, ligesom det kan sætte ekstra fart på udflytning af arbejdspladser til lande, der har en mere fordelagtig kombination af løn og produktivitetsniveau, siger cheføkonomen og fortsætter:
- Man kan sige, vi er dyre, men ikke gode nok til prisen.
For 10 år siden i 1998 lå Danmark længere nede på den internationale lønrangliste, svarende til en 6. plads. Både Tyskland, Schweiz, Østrig, Norge og Belgien havde alle højere timelønninger end i Danmark.
- Samtidig lå vores relative produktivitet bedre, svarende til en 8. plads på OECDs produktivitetsrangliste. Disse placeringer indikerer en bedre sammenhæng mellem produktivitet og lønomkostningsniveau den gang, siger Mads Lundby Hansen.
At Danmark har haft en relativ stærk vækst i lønomkostningerne i forhold til udlandet skyldes blandt andet, at der har været mangel på arbejdskraft.
Og i Cepos påpeger man, at politikerne ikke har gennemført nok reformer. Derfor anbefaler man, at der nu gennemføres arbejdsmarkedsreformer, der øger arbejdsudbuddet.
- Det vil nemlig dæmpe lønstigningerne og modvirke, at lønstigningerne bliver for høje grundet mangel på arbejdskraft, når der igen kommer gang i den økonomiske aktivitet, siger cheføkonomen.
/ritzau/
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet