Danskerne må skrue økonomisk ned i 2011

En blanding af regeringens genopretningspakke og meget svage lønstigninger vil sætte sit kedelige præg på mange danske familiers husholdningsbudgetter næste år.

Morgenavisen Jyllands-Posten skriver, at en gennemsnitsfamilie med to børn og et parcelhus med et etårigt rentetilpasningslån faktisk vil se en marginal nedgang i rådighedsbeløbet.

Det viser beregningerne for Danske Banks modelfamilie, som består af en

journalist, en skolelærer og to børn, der bor i Horsens.

- Det er første gang i vores modelfamilies historie, at der er udsigt til en

uændret købekraft - faktisk et lille fald. Det hænger sammen med

genopretningsplanen og med, at vi i Danmark lige nu har den laveste lønvækst i 20 år, siger seniorøkonom Christian Hilligsøe Heinig, Danske Bank, til Jyllands-Posten.

Der er tilmed familier, der er hårdere ramt end modelfamilien.

- For det første er der dem, der måtte have mistet deres arbejde.

Og så vil det også mærkes mere i familier med to indkomster i topskatte-området og med flere børn, siger Christian Hilligsøe Heinig.

/ritzau/

Beregninger for Danske Banks modelfamilie peger for første gang på en lille nedgang i rådighedsbeløbet.

Offentliggjort Sidst opdateret