Bliver efterlønsforliget vedtaget, kan det betyde et løft til forbruget.
Dansk Erhverv har regnet på tallene, og vælger 30 procent af dem, der i dag betaler ind til efterlønnen at træde ud af sordningen i 2012, vil der blive udbetalt 18 milliarder kroner.
Det svarer til at hver enkelt af disse i gennemsnit får udbetalt godt og vel 50.000 kroner.
- Der ligger et enormt potentiale i udbetalingen af efterlønnen, og det kan meget vel blive den kickstart af dansk økonomi, som endeligt får os ud af krisen, siger direktør i Dansk Erhverv, Christian T. Ingemann.
Tilbage i 2009 blev det muligt for danskerne at hæve deres SP-ordning. Det var danmarkshistoriens største enkeltstående udbetaling.
Her blev der samlet 44,1 milliarder kroner udbetalt. De 26,8 af milliarder gik til forbrugerne, mens 17,3 milliarder kroner endte i statskassen som en engangsafgift.
- Krisen har især ramt privatforbruget, som i 2010 var på 853 milliarder. I år forventes en begrænset realvækst i privatforbruget på 1,1 procent.
- De 18 milliarder er lige, hvad dansk økonomi har brug for, siger Christian T. Ingemann.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker