Den japanske Yen stiger på atomkrise

Mens det japanske aktiemarked er sendt til tælling på grund af tsunamien og risikoen for en atomkraft-katastrofe, går det modsatte vej for den japanske valuta.

Den japanske yen styrkes i takt med, at en atomkrise rykker tættere på.

Torsdag morgen handles yen i niveauer, der ikke er set siden 2. verdenskrig mod dollar, skriver RB-Børsen.

Det er bekymringerne om storstilet atomkatastrofe i Japan, der er taget til og har udløst kursfald på aktiemarkederne og en styrkelse af yen.

Det sker i forventning om, at en masse af de billige yenlån, der har ligget som finansiering af investeringer i udlandet, vil blive tilbagebetalt i takt med kursfaldene.

Samtidig trækker japanske forsikringsselskaber penge hjem for at kunne betale erstatninger.

Dollar blev torsdag morgen handlet i 79,25 yen mod kurs 80,17 yen onsdag eftermiddag ved 17-tiden. Onsdag aften ved 22-tiden dansk tid var dollar endda helt nede i 76,59 yen.

Det japanske Nikkei-indeks faldt med 1,5 procent, da børsen i Tokyo lukkede torsdag morgen dansk tid. Yen'en steg med fire procent i forhold til dollaren.

/ritzau/

Bekymringer om en atomkatastrofe får aktierne til at falde, mens den japanske valuta yen styrkes.

Offentliggjort Sidst opdateret