Selvom ledigheden overraskede positivt i december, så er det for tidligt at ånde lettet op. Køen af arbejdsløse vil fortsat vokse, siger beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V) i en kommentar til de seneste ledighedstal fra Danmarks Statistik.
- Selvom arbejdsløshedstallene bliver ved med at overraske positivt, må vi endnu væbne os med tålmodighed. Regeringens egen prognose viser, at arbejdsløsheden først topper i løbet af de kommende måneder, siger Inger Støjberg.
Ministeren glæder sig dog i mellemtiden over, at december blev endnu en måned med stort set uændret arbejdsløshed.
- I hele efteråret ventede vi, at arbejdsløshedskurven ville stige. Nu har vi fået tallene for december, og de viser, at det går bedre på arbejdsmarkedet end ventet, siger hun.
For et år siden lød forventningen, at bruttoledigheden set over hele 2010 ville ligge på 195.000 personer.
- Det blev heldigvis ikke til virkelighed. I stedet blev bruttoledigheden cirka 165.000 personer. Altså 30.000 personer lavere end ventet, siger Inger Støjberg..
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde