Regeringens skatteudspil, der får mange knubbede ord med på vejen, er heller ikke livretten for DI Lolland-Falster.
Her er tiltroen ikke stor til, at et udspil, der vil lette lave indkomster med et par tusinde kroner og indtægter over 400.000 kroner med godt 8.000 kroner årligt, vil få positiv effekt for beskæftigelsen i landsdelen.
- Det er ikke nok at sænke niveauet. Vi skal helt af med beskatningen på 63 procent af de sidst tjente 100 kroner. Desuden skal grænsen for topskat hæves til over 400.000 kroner. De fleste ansatte i en virksomhed vil gerne give den en skalle ved at arbejde over i weekender, hvis der er noget tilbage, når skatten er betalt, siger fabriksdirektør Peter Glit, formand for DI Lolland-Falster.
Han mener, at regeringens forslag som helhed ikke er godt nok set med DI?s optik. Og det vil derfor heller ikke tiltrække tiltrængt ny arbejdskraft til Lolland-Falster.
Da regeringen samtidig agter at forhøje energiafgifterne, så er der mere skatte- og afgiftsomlægning i regeringens skattepakke end skattelettelser.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde