Energikoncernen Dong Energy tager fra 1. april to blokke ud af produktion på henholdsvis Asnæsværket og Studstrupværket. Det sker for at skære ned i omkostningerne i forbindelse med faldende efterspørgsel på el.
Med lukningen trækker Dong Energy en kapacitet på 980 megawatt ud af produktion. Det svarer til 18 procent af Dong Energys termiske kraftværkskapacitet.
- De to blokke er valgt ud fra overordnede vurderinger af vores kraftværksportefølje, herunder muligheden for at reducere vores omkostninger mest muligt, siger Niels Bergh-Hansen, koncerndirektør i Dong Energy.
Asnæsværkets blok fem bruger kul som brændsel med olie som reservebrændsel. Studstrupværkets blok fire bruger kul, olie og biomasse som brændsel med olie som reserve.
Den overskydende mængde biomasse vil i stedet blive brugt på Studstrupværkets blok tre, oplyser Dong Energy.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned