Togselskabet DSB melder om et overskud før skat på 185 millioner kroner for første halvår. Resultatet er på linje med det forventede.
Selskabet oplyser, at man vinder markedsandel i forhold til vejtrafikken. DSB har en vækst i antal rejser på lige over en procent, mens vejtrafikken er gået tilsvarende tilbage. Samlet set havde DSB en vækst i antallet af rejser på 11 procent, men det skyldes primært, at man vandt driften af Øresundstrafik i selskabet DSB First.
Det statslige selskab melder om en klar forbedring i image og tilfredshed hos kunderne. En undersøgelse viser den bedste kundetilfredshed med S-toget siden marts 2005. Også på Kystbanen har der været så god tilfredshed, at selskabet har hentet en bonus.
Antallet af S-togforsinkelser er faldet fra 5,9 til 3,8 procent fra første halvår 2008. For fjern- og regionaltog er antallet af forsinkelser steget, men DSB holder sig fortsat inden for målet i trafikkontrakten.
For hele 2009 venter DSB et resultat før skat på omkring 450 millioner kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker