Kritikken er haglet ned over DSBFirst. Tabene har været kolossale, direktører er blevet fyret - og tirsdag blev konsekvensen så taget: DSBFirst skal lukkes ved en såkaldt kontrolleret afvikling.
- DSBFirst har været en rigtig dårlig investering. Og en investering vi hjertens gerne ville være foruden i dag, sagde Klaus Pedersen, konstitueret direktør i DSB, på et pressemøde om sagen tirsdag.
En af konsekvenser af DSBs udbud, hvor de vandt togdriften over Øresund, er, at man ikke har ikke kunnet lave penge på togdriften, erkender Klaus Pedersen.
- Udfordringen er stor. Vi taler om selskaber, der taber tocifrede millionbeløb beløb om måneden, siger Klaus Pedersen.
DSB vil fra den 10. december stå for togdriften på den danske side, mens det bliver franske Veolia Transport, der skal stå for togdriften på den svenske side.
Samlet kommer flirten til at koste DSB op mod en halv milliard kroner:
- Det er vigtigt, at vi her har opnået, at DSB fremover ikke vil lide tab. Heller ikke på den svenske del af forretningen, siger Klaus Pedersen, der dog erkender, at tabene er "betydelige".
Hvorvidt DSB fortsat skal byde på togstrækninger i udlandet, vil direktøren lade være op til den fremtidige ledelse i DSB. Klaus Pedersen forlader nemlig selskabet for et job hos fødevareingrediens-koncernen Chr. Hansen.
DSB fik for nylig ny bestyrelsesformand i skikkelse af Nordea-chef Peter Schütze. Og man har stadig et udestående med at finde en ny direktør til at drive butikken videre. En udnævnelse, der formentlig kommer i denne uge.
- I DSB er der behov for en strategisk afklaring. Den nye ledelsen må sætte sig ned og få styr på de ting, man har. Men vi skal ikke ud, før vi har styr på eget hus, påpeger Klaus Pedersen.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker