Efter fabriks-eksplosion: Svenske sukkerroer skal til Nakskov
Sidste år aftog sukkerfabrikken i Nakskov også en stor mængde svenske sukkerroer. Nu er der flere på vej. Arkivfoto: Jan Knudsen
.
En del af de sukkerroer, der skulle have været forarbejdet på Nordic Sugars fabrik i svenske Örtofta, bliver nu sejlet til Nakskov i stedet.
Nakskov Sukkerfabrik bliver nu indirekte involveret i den eksplosion, der forleden ramte sukkerfabrikken i den svenske by Örtofta, som ligger i Skåne.
En del af de roer, som skulle have været forarbejdet og lavet til sukker på fabrikken i Örtofta, bliver nemlig i stedet sejler til Nakskov. Det oplyser Nordic Sugar, som ejer begge fabrikker.
Heldigvis kom ingen mennesker til skade ved lørdagens eksplosion, men der skete betydelige materielle skader, og det vides endnu ikke, hvornår fabrikken kan genstartes.
Derfor har man besluttet, at de roer, som allerede var blevet indleveret til den svenske fabriks roedepot, skal til Nakskov, da de ikke kan holde sig ret meget længere.
Ifølge Claus Nørgaard, der er chef for Nordic Sugars Agricenter Danmark, drejer det sig om cirka 25.000 tons sukkerroer.
- Vi begynder at læsse de første roer på fredag, og så sejler vi med to skibe, der krydser hinanden, så det ene henter roerne på havnen i Trelleborg i Sverige, mens det andet losser i Nakskov. Og så har vi sagt til de svenske roedyrkere, at de indtil videre skal pakke deres roer under beskyttelsesdug, efterhånden som de tager dem op af jorden. Og så kommunikerer vi, når vi ved noget mere, fortæller han.
Der er altså med andre ord endnu ikke taget stilling til, hvad der skal ske med resten af de svenske roer, som efter planen skal laves til sukker i Örtofta.
Nordic Sugar forventer, at det vil tage omkring 10 dage at transportere de cirka 25.000 tons roer til Nakskov. Og selvom det lyder som en stor mængde, så forventes det kun at forlænge roekampagnen i Nakskov med cirka et døgn.
Det er ikke nyt for sukkerfabrikken i Nakskov at forarbejde svenske roer. Sidste år blev en stor mængde svenske roer også lavet til sukker på Vestlolland.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker