Ejendomsmæglere krydser fingre for tøvejr

Danskerne vil helst se deres nye hus uden snedriver, før de skriver under på købsaftalen hos ejendomsmæglerne. Derfor håber landets mæglere på lunere vejr i de kommende vintermåneder, så der kan komme gang i salget.

- Der er ingen tvivl om, at sneen får os til at putte os inden døre og glemme alt om at tage ud og se på ny bolig, siger Eva Nørgaard Petersen, kommunikationschef i Nybolig.

Her kan man tydeligt mærke, at sneen lægger en dæmper på antallet af fremvisninger.

Hos mæglerkæden EDC kan man se en sammenhæng mellem dalende sne og dalende salgstal. EDC havde dårligere salg i januar og februar i år i forhold til det normale niveau for de to måneder.

- Der kan selvfølgelig være flere årsager til det, men vi tror, den hårde vinter er en del af forklaringen. Måske er man egentlig parat til at købe, men vil gerne lige se huset uden sne på taget og i haven, siger Jan Nordmann, kommunikationschef hos EDC.

Han tilføjer, at salget steg i marts, da sneen var smeltet.

Hos Home viser en optælling, at der blev vist færre boliger frem i den første uge af december i år i forhold til sidste år.

Fremvisninger af villaer faldt 21 procent, mens køberne så 49 procent færre sommerhuse. Sneen betyder ikke lige så meget for de købere, der har kig på lejligheder. Her faldt fremvisningerne kun med fire procent.

Ifølge Michael Dalsager, kommunikationskonsulent i Home, er det dog usikkert, hvor stor betydning sneen får i sidste ende.

- December er i forvejen en måned, hvor vi tænker mere på julegaver end boligjagt, så det vil ikke slå boligmarkedet mange handler tilbage, men det vil nok udsætte nogle handler til senere, siger han.

Ifølge Nybolig betyder det også praktiske problemer med at få lavet tilstandsrapporter, hvis sne og is dækker huset.

- Det kan simpelthen betyde, at den byggesagkyndige ikke kan lave en færdig tilstandsrapport for huset, men må komme tilbage igen, når sneen er væk, siger Eva Nørgaard Petersen, kommunikationschef i Nybolig.

/ritzau/

Der er ikke meget gang i boligmarkedet, når Danmark er dækket af sne. Landets ejendomsmæglere håber på lunere vejr.

Offentliggjort Sidst opdateret