Amagerbankens kollaps rejser spørgsmål om det krav på 750 millioner kroner, som banken sidste sommer blev stillet over for. Det mener Jesper Rangvid, professor i finansiering ved CBS i København.
Hvis banken kunne skaffe det beløb, ville staten stille en garanti på 13,5 milliarder kroner. Kort tid efter viser det sig så, at beløbet slet ikke var nok til at sikre bankens overlevelse.
- Det helt centrale er at finde ud af, hvordan man kom frem til de 750 millioner kroner, siger Jesper Rangvid.
Han mener, at man fra Finanstilsyn og Finansiel Stabilitet må have været inde og vurdere banken nærmere på det tidspunkt. Men hvorfor man så lige er nået frem til, at 750 millioner kroner var nok til at føre banken videre, er uklart.
Ifølge Jesper Rangvid har det sendt et signal til blandt andet investorer og indskydere om, at banken var reddet, når blot man nåede dette beløb.
Professoren undrer sig over, at man sidst på sommeren når frem til ét tal - og mindre end et halvt år efter har aktiverne mistet mere end tre milliarder kroner i værdi.
- Det er irriterende, at skatteborgerne nu hænger på en regning på 5,6 milliarder kroner. Når der bliver udstedt garantier for 13 milliarder kroner, kunne man så ikke ønske, at der blev lavet en ordentlig undersøgelse på forhånd, lyder det undrende fra Jesper Rangvid.
I forhold til mange andre banker blev der faktisk sat ekstra betingelser op for Amagerbanken for eksempel kravet om de 750 millioner kroner. Derfor må man ifølge Jesper Rangvid også gå ud fra, at der er vurderet ekstraordinært grundigt på bankens forhold.
Jesper Rangvid erkender dog samtidig, at det formentlig ville have været umuligt at skaffe et meget større beløb end de 750 millioner kroner til banken sidste sommer.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker