EL: Aftale om PostNord er en utilstrækkelig lappeløsning
For Enhedslisten er det allervigtigste i en aftale, at der sikres et postvæsen af høj kvalitet, som borgerne kan regne med. Foto: /ritzau/Nørskov Benjamin/arkiv
/ritzau/Nørskov Benjamin/arkiv
Det er ikke en god aftale, før den sikrer, at borgerne kan få post fem dage om ugen, mener Enhedslisten.
Aftalen om PostNord er en lappeløsning af værste skuffe, for den vil hverken sikre pakker i hele landet eller en stabil forretning.
Sådan lyder kritikken fra Enhedslistens transportordfører, Henning Hyllested, om den aftale, som Danmark og Sverige har indgået for at sikre postudbringningen i Danmark.
- Det får måske PostNord Danmark ud af krisen nu og her, men hvad er det for et postvæsen, vi vil have?
- De praler af, at der ikke er lagt op til serviceforringelser, men i dag kan et brev altså også være fem dage undervejs. Så er det svært at levere meget ringere service, siger han.
For Enhedslisten er det allervigtigste i en aftale, at der sikres et postvæsen af høj kvalitet, som borgerne kan regne med.
- Altså et der deler breve og pakker ud til danskerne fem til seks dage om ugen, i alle afkroge af landet, og som drives med ansatte i faste stillinger til overenskomstmæssig løn, lyder det fra ordføreren.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker