Hver anden elev på en erhvervsskole dropper ud af uddannelsen som elektriker, murer eller kontorassistent. Frafaldet er højt og er steget fra 38 procent i 1999 til 50 procent i 2007, viser en opgørelse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Og direktør i rådet Lars Andersen mener, at stigningen i frafaldet er katastrofalt og slet ikke stemmer overens med politikernes mål om at få flere unge uddannet. Det skriver Ugebrevet A4, der udgives af LO.
Formanden for Erhvervsskolernes Elevforening, Jonathan Simmel, siger, at den politiske vilje til at knække kurven mangler:
- Når politikerne taler om videnssamfundet, taler de om universiteterne. Erhvervsuddannelserne rykker hele tiden et trin nedad og bliver ikke set som en del af løsningen, siger elevformanden til A4.
I 2007 droppede 17 procent af de unge ud af det almene gymnasium, og 27 procent forlod det tekniske gymnasium HTX.
/ritzau/
Seneste artikler
Indsatsleder om dramatisk nat: Usædvanligt travlt
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker