Energi-chok kan true sukker-job
Foto: Nakskov Sukkerfabrik
Nakskov Sukkerfabrik
Nordic Sugar-ledelse sår tvivl om investeringer på LF efter EU-plan om kæmpeafgift til fabrikker.
Først en regning på ni millioner kroner i år fra staten i energiafgift - med udsigt til en fordobling. Og nu møder EU med en regning på yderligere måske i hvert fald 20 millioner kroner. Alt i alt øgede driftsudgifter svarende til cirka 90.000 kroner pr. medarbejder.
Modtager af gigant-regningerne på energi er Nordic Sugars to sukkerfabrikker i Nykøbing og Nakskov. Udsigterne får ledelsen i koncernen til at advare kraftigt om fremtiden for produktionen.
- Hvis vi skal af med nye energiafgifter på måske 35-40 millioner kroner årligt på de to fabrikker, så vil det være forståeligt, hvis man i koncernen sætter spørgsmålstegn ved, om det fortsat er fornuftigt at investere i de danske fabrikker, siger Jesper Thomassen, teknisk direktør i Nordic Sugar - datterselskab af tyske Nordzucker.
Reaktionen kommer, efter at EU netop har fremlagt oplægget til fase 3 i sin klima- og energiplan. Med udsigt til en ubehagelig og ret uventet overraskelse til eksempelvis Nordic Sugar på trods af at fabrikkerne på Lolland-Falster de senere år har investeret massivt i energibesparelser.
EU-afgiften kommer altså oven i nye statsafgifter som led i skattepakken.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde