Erhvervslivet på Lolland-Falster er ude af krisen
MHI Vestas, Nakskov. Arkivfoto
Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
Plus på job, eksport og nye firmaer
For første gang i en årrække er der fremgang i antallet af private job - forholdsvis beskedent ganske vist - og der er markant vækst i antallet af eksporterende firmaer og flot grøde i etableringen af nye virksomheder, som også bidrager mærkbart til at skabe arbejdspladser.
Alt sammen fremgår af den nye analyse Vækstvilkår 2017, som sætter lup på den erhvervsmæssige udvikling i alle 17 kommuner i Region Sjælland.
Der har været stor jobfremgang i hele regionen med omkring 6.700 nye private arbejdspladser de seneste to år. Og især Lolland er godt med på jobskabelsen. Alene sidste år gav 176 nye private job.
Når det gælder andelen af firmaer med salg til udlandet, har udviklingen været markant med en stigning på 30 procent det seneste år.
- Der er en ny selvtillid blandt lokale firmaer, som naturligt mener, at de kan finde en plads i et internationalt marked. Og så er det udtryk for, at mange flere nu har ressourcer til at udforske nye muligheder, mener direktør Mikkel Wesselhoff, Business LF.
Landsdelens to borgmestre glæder sig også over de nye tal.
- Det lover positivt for vores område, siger John Brædder, Guldborgsund.
Læs mere i artiklerne "Lokale erhvervsforhold i bedring - med forbehold", "Iværksættere har skabt tusinder af nye job på LF" og "Kraftig vækst i antallet af firmaer med eksport" i fredagens udgave af Folketidende
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde