Jan Koch, som er formand både for Cityforeningen Nykøbing Falster og Nykøbing F. Erhvervsforening. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Det er konkurrenceforvridende, at der skal betales afgift for udeservering, mener lokal formand for Erhvervsforening og Cityforening.
Margit OlsenMargitOlsen
OffentliggjortSidst opdateret
Guldborgsund Kommune er en af kun seks kommuner i landet, som stadig tager afgift af restauratører og caféejere, som har udeservering, hvor folk kan sidde og nyde mad og drikke.
I sidste uge skrev Folketidende.dk om, at brancheorganisationen Horesta, som er hotel-, restaurant- og turisterhvervets landsdækkende branche- og arbejdsgiverorganisation, er utilfredse med, at der stadig er kommuner, som kræver betaling for brug af kommunale arealer.
Det har fået Jan Koch, som er formand både for Cityforeningen Nykøbing Falster og Nykøbing F. Erhvervsforening, til at kalde afgiften for konkurrenceforvridende. - Det kan ikke være rigtigt, at vore restauratører og caféejere skal belastes med en afgift for at udeservering, når det i hovedparten af de øvrige kommuner i landet ikke koster noget.
- Jo mere udendørs aktivitet der er, jo mere liv er der er, blandt andet mulighed for at sidde udendørs ved en restaurant eller en café, for eksempel omkring torvet i Nykøbing, jo flere mennesker bliver lokket til byen, og jo mere animerer det andre forretningsdrivende til at skabe liv på gader og torve, mener formanden for Cityforeingen og erhvervsforeningen i Nykøbing.
I forbindelse med Cityforeningens egne arrangementer på torvet i Nykøbing, for eksempel internationale markedsdage i Nykøbing betaler foreningen også en leje afgift til kommunen.
Annonce
I Guldborgsund Kommune synes hverken borgmester eller formand for teknik- og Miljøudvalget at afgiften er urimelig. - Vi har som kommune brugt mange penge på at forskønne ikke mindst Marielyst Torv, og så er det da kun rimeligt, at vi får en indtægt fra de arealer, som restauratører bruger og kan drive en forretning på, blandt andet ved de kommunale torve. Samtidigt har vi også sidste år ryddet op i vores regelsæt, så det er blevet betydeligt nemmere at bruge de kommunale arealer, siger formanden for Teknik- og miljøudvalget Flemming Jantzen.
Borgmester John Brædder (G) mener, at det principielt skal koste at leje sig ind på et område.
- Det er vel ret og rimeligt, når man lejer et område til at drive forretning på, at det koster en form for leje. Det er trods alt et skatteborgerbetalt område, som der benyttes i forretningsøjemed. Derudover er den udeserveringsafgift, som Guldborgsund Kommune inddriver absolut i den billigste ende af, hvad de øvrige kommuner tager, siger borgmesteren.
Han påpeger samtidigt, at man ikke i Guldborgsund Kommune inddriver den i øjeblikket meget udskældte dækningsafgift. En afgift, som kommunalbestyrelsen kan pålægge offentlige ejendomme, der er fritaget for kommunal grundskyld, og private kontor- og forretningsejendomme som bidrag til dækning af de udgifter, som ejendommene påfører kommunen.
- Jeg betragter udeserveringsafgiften som håndører for de forretningsdrivende. Og det er samtidig en mulighed for os som kommune, at holde snor i, at caféer og restauranter ikke breder sig mere end de må på de offentlige arealer, siger borgmesteren.
Ifølge Jan Koch overvejer Cityforeningen i Nykøbing at rette en henvendelse til Guldborgsund Kommune med en opfordring til at sløjfe udeserveringsafgiften.
Fakta: Prisen for at benytte de kommunale arealer til udeservering i Nykøbing og Marielyst er et grundgebyr på 1000 kroner og dertil 85 kroner pr kvadratmeter pr år. I øvrige områder er arealmeter prisen 60 kroner om året plus grundgebyret. Det er kun for arealer over 10 kvadratmeter, der opkræves udeserveringsafgift.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker