EU-krav betyder 23 fyringer

Arkivfoto Foto: Anders Knudsen

EU-krav koster mange fyringer hos Scandinavian Tobacco Group i Nykøbing.

Offentliggjort Sidst opdateret

Business EU’s nye tobaksdirektiv koster nu 23 medarbejdere jobbet hos Scandinavian Tobacco Group i Nykøbing.

- Vi er nødt til at ændre på vores produktion og rationalisere i mærker og varenumre, siger kommunikationschef Kaspar Bach Habersaat.

Direktivet kræver blandt andet, at de kendte advarsler om tobaksrygningens farer er skrevet direkte på pakningerne - ikke på stærktklæbende etiketter, som man gør i øjeblikket. Det ville betyde mange omstillinger i produktionen.

- Og det har vist sig urentabelt. Derfor skærer vi i varenumrene. Det koster job - også i Nykøbing, siger kommunikationschefen.

Tobaksgiganten fremlagde ni måneders regnskab i dag med en omsætning på knap fem milliarder kroner og et nettoresultat på 493 millioner kroner.

Læs i onsdagens Folketidende, hvor mange der efterfølgende kommer til at arbejde Scandinavian Tobacco Group og de nærmere omstændigheder af de nye EU krav.



Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed

Fakta

STG Nykøbing producerer cigarillos til en lang række lande - især det tyske marked er vigtigt.

Blandt produkterne i Nykøbing er Nobel Petit, som er verdens ældste cigarillo-mærke - lanceret i 1895.

Andre mærker fra Nykøbing-fabrikken er Chambord No. 7 og Henri Wintermans Founders Blend Small Cigars.

Nykøbing-fabrikken producerer omkring 250 millioner cigarillos årligt.

Virksomheden stammer helt tilbage fra 1835 - dengang med navnet E. Nobel. Siden 1991 har firmaet været fuldt ejet af STG. Først som Nobel Cigars og fra 2009 med navnet Scandinavian Tobacco Group Nykøbing.

STG omfatter globalt 31 firmaer og har i alt 8.400 medarbejdere.