DSB har ikke modtaget ulovlig statsstøtte fra den danske stat. Det konkluderer EU-Kommissionen efter halvandet års undersøgelse af kontrakterne mellem Transportministeriet og DSB om jernbanedriften i perioden 2000-2014.
- Kommissionen har konstateret, at ved at opkræve udbytte hos DSB har den danske stat reelt set korrigeret DSB's overskudssituation på en sådan måde, at sidstnævnte i praksis ikke har modtaget overkompensation, lyder det i en pressemeddelelse fra kommissionen.
EU-undersøgelsen stoppes dog først, efter at den danske stat er gået med til at opsætte en særlig tilbagebetalingsmekanisme, der skal sikre, at der ikke sker overkompensation i fremtiden.
Det tolker man som en klar indrømmelse hos brancheforeningen Dansk Kollektiv Trafik (DKT), der blandt andet repræsenterer DSB's konkurrent Arriva.
- Med kommissionens afgørelse har vi fået det, vi kom efter, nemlig lige vilkår i konkurrencen i fremtiden, siger Johnny Hansen, direktør i DKT.
Han er dog utilfreds med, at kommissionen accepterer, at staten har korrigeret for overbetalingen til DSB ved at trække udbytte ud af selskabet.
- En sådan sammenblanding af statens rolle som ejer og kunde har ikke noget juridisk grundlag. Om vi skal gøre mere på det punkt, afgør vi, når vi har set den detaljerede afgørelse, siger Johnny Hansen.
EU-undersøgelsen blev sat i gang i efteråret 2008, efter en række klager fra netop DKT om, at DSB fik milliarder af kroner i overbetaling fra staten.
I forbindelse med lukningen af undersøgelsen kræver kommissionen også, at DSB skal videresende erstatningsbeløb for forsinkelserne i leveringen af de berygtede IC4-tog til de danske myndigheder, fordi det allerede er omfattet af den modtagne støtte.
Tilbage i november 2005 fik DSB udbetalt en bod på 250 millioner kroner for IC4-togene, og sidste år betalte den italienske producent en kompensation på 2,25 milliarder kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker