18 af EU's 27 medlemslande skal til lommerne og betale mere end halvanden milliarder kroner tilbage til EU-Kommissionens pengekasse. Det sker efter, at landbruget i de pågældende lande har taget lidt for godt for sig af landbrugsstøttemidlerne.
Mere nøjagtigt skal landene af med 1.597 milliarder kroner, fordi de har indkasseret pengene i uoverensstemmelse med reglerne, eller fordi der har været mangelfulde kontrolprocedurer.
De største skyldnere er Frankrig, Spanien og Holland, der skal tilbagebetale henholdsvis 528, 236 og 124 millioner kroner. Danmark har ikke fået anmærkninger med på vejen af kommissionen, der gennem en årrække har strammet op på kontrolprocedurerne i forbindelse med landbrugsstøtten.
- Kommissionen bliver ved med at presse på for at sikre den bedst mulige kontrol med, hvordan de penge bliver brugt. Systemet fungerer bedre end nogensinde, og vi vil fortsat anstrenge os på at skabe forbedringer, siger landbrugskommissær Mariann Fischer Boel.
Det er det enkelte medlemsland selv, der har ansvaret for at udbetale midlerne og undersøge landmændenes udgifter.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker