EU vil skære kraftigt ned på sildefangsten
Foto: Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Torskebestanden i Østersøen, der for få år siden blev dødsdømt, er i fremgang. Til gengæld kan danske fiskere se frem til langt lavere sildekvoter.
En sild og en snaps er en klassiker på det danske frokostbord. Men der bliver længere mellem sildene i Østersøen, og derfor skal danske fiskere skære ned på fangsten næste år, lyder det i EU-Kommissionens oplæg for fiskekvoterne i 2011.
EU-Kommissionen foreslår, at sildefangsten skæres ned med hele 30 procent i den vestlige del af Østersøen, vest for Bornholm, og 28 procent i den centrale del af Østersøen. Det skal rette op på en lang årrække med nedgang i sildebestanden, der nu er nede på et rekordlavt niveau.
- Vi bliver nødt til at reducere fiskeritrykket betydeligt for at sikre en bæredygtig forvaltning af disse vigtige bestande, siger EU's fiskerikommissær, Maria Damanaki, i en pressemeddelelse.
Også når det gælder brisling, som fortrinsvis benyttes af industrien, skal fiskeriindsatsen reduceres med 30 procent, lyder kommissionens oplæg.
Til gengæld er der gode nyheder, når det gælder Østersøtorsken, som oplever fremgang i bestanden. Derfor vil EU-Kommissionen give lov til at øge torskefangsten med 15 procent i den østlige Østersø og seks procent i den vestlige del.
EU har i de seneste år forsøgt at rette op på mange års fejlslagen kontrol med fiskeriet, som har ført til overfiskning af størstedelen af de europæiske fiskearter.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde