Det er hårde tider for de ansatte i de europæiske flyselskaber. I år har 35.000 ansatte i branchen mistet deres job, hvilket svarer til hver 11. medarbejder, skriver nyhedsbrevet Take Off.
Derudover er yderligere 60.000 job skåret væk i virksomheder, der er leverandører til flyselskaberne.
Det viser en opgørelse for sammenslutningen Association of European Airlines, AEA, med 33 af kontinentets flyselskaber, blandt andet Air France, British Airways, Lufthansa og SAS. I tallene er ikke medregnet lavprisselskaberne.
AEA's formand, Ivan Misetic sagde for nylig, at krisen er den alvorligste nogensinde, og at der ikke er udsigt til en betydningsfuld forbedring.
Mens AEA?s medlemmer sidste år havde 366 millioner flypassagerer, forventes tallet i år at blive 22 millioner lavere, navnlig i business class-rejsende. Det giver blødende bundlinjer blandt de 33 medlemmer, som forventer at lande med et samlet underskud på cirka 22 milliarder kroner - det er 50 gange større end 2001, der var det hidtil værste år for AEA?s medlemmer.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker