Ex-nationalbankdirektør er på vej ind i Nordea-bestyrelse

Lars Rohde var i ti år direktør for Nationalbanken. Nu er han på vej ind i Nordeas bestyrelse. (Arkivfoto). Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Lars Rohde er blevet foreslået som nyt bestyrelsesmedlem i Nordea. Generalforsamling afholdes i marts.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den tidligere nationalbankdirektør Lars Rohde er blevet nomineret til bestyrelsen i Nordea.

Det fortæller banken i en pressemeddelelse forud for generalforsamlingen, der foregår 21. marts.

69-årige Rohde får i den forbindelse følgende skudsmål med på vejen:

- Det nye, foreslåede bestyrelsesmedlem øger bestyrelsens bånd til det nordiske marked og styrker dens viden om særlig makroøkonomi og risiko, men også ledelse og personaleforhold, lyder det fra formanden for nomineringsudvalget, Niko Pakalén.

Nomineringen sker dagen efter, at Rohde blev vraget som mulig kommende bestyrelsesformand for det største svenske pensionsselskab, Alecta.

Årsagen til, at Alecta alligevel ikke valgte at pege på Lars Rohde var, at han undervejs i forløbet netop oplyste at være i spil til en anden bestyrelsespost i den finansielle sektor.

Alecta mente derfor, at der kunne opstå interessekonflikter og peger nu i stedet på Carina Åkerström som ny formand.

Før Lars Rohde blev ansat som nationalbankdirektør i 2013 var han direktør for ATP i 15 år.

Rohde blev sidste år afløst af tidligere departementschef i Statsministeriet Christian Kettel Thomsen som nationalbankdirektør.

/ritzau/