MoveOn fortsætter kampen mod det populære netværk, som de mener krænker brugernes privatliv. Det skriver Politiken.dk.
Striden er opstået i forbindelse med lanceringen af Facebooks nye tilbud til deres annoncører. En funktion, der involverer brugerne selv, og som MoveOn synes, det skal være meget nemmere at undgå at blive en del af.
Funktionen 'Facebook Beacon', som Facebook introducerede for nylig, kan eksempelvis overvåge, hvilke bøger og film du køber. Herefter bliver der reklameret for dine indkøb over for dine Facebook-kontakter med et link til der, hvor du har handlet. Oven i købet udsmykket med et billede af dig selv som anbefaling af produktet.
Nu er striden så blusset op, fordi MoveOn mener at kunne påvise, at Facebook oprindelig lovede, at brugerne skulle kunne vælge funktionen fra. Et løfte, som ikke er blevet holdt, fastholder MoveOn. Folkene bag Facebook har i en pressemeddelelse erklæret, at de »lytter til kritikken«, og at de gerne vil sørge for, at brugerne får endnu mere kontrol over, hvem de deler deres private oplysninger med, skriver internetavisen Cnet.
Michael Torfing
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker