Facebook, LinkedIn og andre sociale tjenester har vundet indpas i de danske virksomheder, skriver nyhedssiden comon.dk. Mange bruger sociale medier som værktøj til at fremme karrieren og som et egentligt arbejdsredskab, viser ny undersøgelse fra EPiServer Danmark.
Blandt kvinderne er det hele 24 pct., der bruger sociale medier som et redskab til at hjælpe karrieren på vej, mens det er 19 pct. af mændene. Og det er da også to procent af kvinderne, der har fået et job efter at have fået kendskab til det via sociale medier, mens det kun er tilfældet for 0,4 pct. af mændene.
I en tilsvarende svensk undersøgelse er tallene lige modsat. Her er mændene de flittigste brugere af sociale medier i arbejdslivet.
På de danske arbejdspladser bruger bruger ti procent af de adspurgte sociale medier til at netværke med kolleger, kunder, forretningsforbindelser og til at finde jobkandidater.
- Tendensen er, at sociale medier bliver et værktøj i danskernes arbejdsliv. Danskerne er ved at opdage de mange fordele ved online communities - ikke mindst netværksdelen. Vi oplever samtidig, at flere virksomhedsledere har fået øjnene op for de nye værktøjer som et middel til at differentiere sig og tiltrække kunder ved at lancere 'niche-communities' inden for specifikke temaer såsom madlavning, mode, børn, heste etc., siger Michael Kølle, landechef for EPiServer Danmark til comon.dk.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde