Færre tog på hotel og campingplads i våd sommermåned
Campingpladserne melder om et fald i antallet af overnattende gæster i juli måned, der ellers er højsæsonmåneden. Foto: Free/Colourbox
Free/Colourbox
Landets hoteller, vandrerhjem og campingpladser melder om færre gæster i juli, muligvis grundet dårligt vejr.
Antallet af overnattende gæster på hoteller, feriecentre og vandrerhjem tog i juli et dyk på 2,6 procent i forhold til måneden før.
Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.
Det var især svenskere og nordmænd, som fravalgte de danske hoteller.
Ifølge Danmarks Statistik var der seks procent færre svenske og norske overnatninger sammenlignet med samme måned året før.
Tilbagegangen i antallet af overnatninger kan hænge sammen med den våde sommer.
Ifølge Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) blev der registreret i alt 18,9 døgn med nedbør i juli.
Det våde vejr i højsæsonmåneden kan også have dæmpet lysten til at tage på campingferie.
Campingpladserne melder således om et fald i antallet af overnatninger på hele tre procent sammenlignet med juli 2016.
Når vejret er dårligt, er det vigtigt, at der er andre tilbud til turisterne, lyder det fra Dansk Industri (DI).
Eksempelvis bør man ifølge organisationen lade sig inspirere af Holland.
- Holland har formået at overbevise turisterne om, at de selv på en regnvejrsdag vil få en god ferieoplevelse, siger fagleder Sune K. Jensen, DI, i en kommentar.
Organisationen mener, at der behov for for at skabe nogle slagkraftige turistprojekter på tværs af kommunerne.
- Vi skal have skabt nogle slagkraftige destinationer med et stort udvalg af oplevelser og aktiviteter, så turisterne oplever, at en ferie i Danmark er en fantastisk oplevelse - også på de dage hvor vejret driller, siger Sune K. Jensen.
Selv om antallet af overnattende gæster samlet set gik tilbage i juli, så er der dog stadig tale om en fremgang, hvis man ser på udviklingen siden årsskiftet.
Samlet set er antallet af overnatninger steget med én procent i perioden fra januar til juli 2017 sammenlignet med den tilsvarende periode året før.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde