FAKTA: Borgere i Danmark har kunnet købe ind i Coop siden 1866

OK har sammen med Coop amba skudt to milliarder kroner i Coop Danmark.

Offentliggjort Sidst opdateret

Historien om Coop starter helt tilbage i 1866, da pastor Hans Chr. Sonne og en kreds af Thisted-borgere stifter Danmarks første levedygtige brugsforening.

Som led i en større økonomisk redningsplan siger dagligvarekoncernen Coop farvel til 54 butikker. 19 af koncernens butikker lukkes, og 35 sælges.

170 stillinger nedlægges i forbindelse med redningsplanen.

Her kan du læse mere om koncernen Coop Danmark.

* Coop Danmark ejer supermarkedskæderne SuperBrugsen, Kvickly, Dagli'Brugsen og 365 Discount.

* Sammen med en række selvstændige brugsforeninger driver Coop Danmark i dag omkring 1000 dagligvarebutikker i hele Danmark.

* Coop Danmark har omkring 40.000 medarbejdere og en samlet omsætning på knap 40 milliarder kroner.

* Coop Danmark har hidtil været ejet af andelsforeningen Coop amba, som to millioner danskere er medlemmer og derfor medejere af.

* Andelsforeningen driver også onlineshoppen coop.dk og FDB Møbler.

* Coop amba har også drevet Coop Bank, men for at få penge i kassen har foreningen solgt banken til Sydbank. Den aftale er blevet godkendt torsdag.

* Onsdag blev en aftalen mellem Coop amba og energiselskabet OK, der ligeledes drives efter andelsprincippet, godkendt af myndighederne.

* Aftalen betyder, at OK overtager cirka halvdelen af ejerskabet af Coop Danmark. Den endelige fordeling af ejerandele afhænger af, hvor meget parterne hver især ender med at spytte i kassen.

* OK får desuden to tredjedele af stemmerettighederne i Coop Danmark og får dermed det, der kaldes bestemmende indflydelse.

* OK er ejet af 11.600 kunder og forhandlere.

* Foruden el, olie, benzin og gas tilbyder OK forsikringer, bilvask og varmepumper.

Kilder: Coop.dk og ok.dk.

/ritzau/