FAKTA: Tusindvis af ejendomsvurderinger var skæve

De nye foreløbige ejendomsvurderinger har været genstand for kritik. Nu er yderligere 75.000 blevet rettet.

Offentliggjort Sidst opdateret

Vurderingsstyrelsen har tirsdag oplyst, at den har ændret i omkring 75.000 foreløbige ejendomsvurderinger.

Tidligere har styrelsen rettet i omkring 100.000 af de foreløbige vurderinger.

Ejendomsvurderingerne er foreløbige, fordi systemet bag dem endnu ikke er helt færdigt.

Læs mere om forløbet med det nye vurderingssystem her:

* I 2007 konkluderede Skatteministeriets Interne Revision, at opgaven med at vurdere ejendomme i Danmark løses på et "meget lavt kvalitetsniveau".

* Skatteministre under VK-regeringen forsøgte flere gange frem til 2011 at få afskaffet de usikre ejendomsvurderinger til fordel for en mere sikker beskatning. Hver gang blev forsøgene afvist af Finansministeriet, der var bange for, at staten og kommunerne så ville miste skatteindtægter.

* Efter valget gennemførte daværende skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) 2011-vurderingen, der fastholdt de usikre ejendomsvurderinger.

* I 2013 forlængede skatteminister Holger K. Nielsen (SF) 2011-vurderingen af ejerboliger til også at gælde i 2013 og 2014.

* Et ekspertudvalg, Engberg-udvalget, opgav i september 2014 at finde en metode til at vurdere grundes værdi på. Det var ikke muligt at finde en metode, der var rimelig sikker, mente udvalget.

* Et bredt flertal i Folketinget aftalte i november 2016 at fastholde beskatningen af grundværdien som den største og vigtigste del af ejendoms- og boligbeskatningen.

* Et bredt flertal i Folketinget blev i maj 2017 enige om en aftale, der skulle give danskerne nye boligskatteregler.

* Skatteministeriet har haft store problemer med at udvikle et nyt system til at vurdere ejendomme og ikke mindst grundene. De første vurderinger skulle have været klar i 2019, men blev udsat to gange.

* Inden valget i 2019 udsatte regeringen lovforslaget, der skulle gennemføre de nye boligskatteregler, til efter valget.

* I oktober 2019 stod det klart, at de nye boligskatteregler ikke kunne træde i kraft i 2021 som planlagt, men først i 2024. Årsagen var, at it-systemerne ikke ville være klar til planlagt tid.

* I maj 2020 blev et bredt flertal af Folketingets partier enige om en boligaftale, som betyder, at ejendomsværdiskatten lempes med cirka tre milliarder kroner i 2021-2023. Samtidig sikrer aftalen, at grundskylden højst kan stige med 2,8 procent årligt i 2022 til 2024.

* I juni 2021 vurderede It-tilsynet, at det ikke kunne lade sig gøre at få ejendomsvurderingssystemet i fuld drift i 2024.

* I januar 2023 oplyste skatteminister Jeppe Bruus (S), at langt de fleste vurderinger ville være på plads inden årets udgang.

* I september 2023 oplyste Vurderingsstyrelsen, at 68.000 foreløbige ejendomsvurderinger manuelt skulle gennemgås for fejl.

* I november 2023 meldte Vurderingsstyrelsen ud, at den har ændret i cirka 100.000 foreløbige ejendomsvurderinger forud for forskudsopgørelsen for 2024. De ændrede vurderinger skete i forbindelse med en kvalitetssikring.

* 12. marts 2024 har Vurderingsstyrelsen meldt ud, at der er blevet rettet i yderligere omkring 75.000 foreløbige ejendomsvurderinger. Det er blandt andet vurderinger af land- og skovbrugsejendomme. Her er grundværdierne i mange tilfælde blevet "reduceret markant", har styrelsen oplyst.

Kilder: Vurderingsstyrelsen, Skatteministeriet og Politiken.

/ritzau/