Det danske nationalklenodie Falck vil igen på fondsbørsen. Redningstjenestens ejere har besluttet at undersøge en børsnotering på Københavns Fondsbørs, OMX.
Det er første gang i mange år, at et af de virkelig store danske selskaber går på børsen.
Falck er i dag ejet af kapitalfonden Nordic Capital og pensionsfonden ATP. Falck blev overtaget og pillet af fondsbørsen af de nye ejere i 2005. Og nu vil selskabet altså tilbage.
- Dette er endnu en milepæl i Falcks 100-årige historie. Vi ser frem til igen at være blandt de børsnoterede selskaber, siger Falcks koncernchef, Allan Søgaard Larsen, i en pressemeddelelse og fortsætter:
- Vi glæder os til at give offentligheden mulighed for at investere i Falck og vores fremtidige vækst.
Falck vil sælge de eksisterende aktier i selskabet i et offentligt udbud til både private og institutionelle investorer. Medlemmer af Falcks bestyrelse, der ejer aktier i selskabet, samt Falcks direktion vil beholde deres aktier.
Falck har i dag en omsætning på cirka 7,5 milliarder kroner og beskæftiger 16.000 medarbejdere i 23 lande.
Selskabet har gennem årene udviklet sig fra ren redningstjeneste til også at levere en række sikkerheds- og sundhedsydelser.
Det bliver Danske Markets, Deutsche Bank og Goldman Sachs som skal stå for forberedelserne til børsnoteringen .
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker