Der blev lidt færre uden job i september. Bruttoledigheden er faldet med 1400 personer siden august.
Men næsten hele vejen rundt mener økonomerne, at faldet er en enlig svale.
- Det er for tidligt at glæde sig alt for meget. Antallet af fyringsvarsler er steget voldsomt den seneste tid, og antallet af ledige stillinger er stadig yderst begrænset, siger cheføkonom i Handelsbanken Jes Asmussen.
Han påpeger, at arbejdsmarkedet udvikler sig som regel med en vis forsinkelse i forhold til den økonomiske situation, der for alvor blev negativt påvirket fra august:
- På den baggrund er vi desværre bekymrede for, at vi vil se yderligere stigninger i arbejdsløsheden i de kommende måneder, siger han.
Også virksomheder regner med, at der vil komme flere i køen af arbejdsløse. Det siger Lasse Bank, arbejdsmarkedskonsulent i DI. Usikkerheden i den globale økonomi stadig stor, siger han.
- I de kommende måneder forventer de danske virksomheder desværre en faldende beskæftigelse, fordi den internationale vækst aftager. Hen over krisen har Danmark tabt 175.000 private arbejdspladser, siger Lasse Bank.
Finansminister Bjarne Corydon (S) understreger også, at de økonomiske udsigter er fortsat usikre.
- Derfor er det mest sandsynlige desværre, at ledigheden vil stige lidt igen i den kommende tid, siger ministeren i en kommentar.
Han påpeger, at regeringen er i gang med skrue en vækstpakke sammen, der blandt andet indeholder en fremrykning af de offentlige investeringer for 10 milliarder kroner.
Samlet faldt antallet af ledige med 1400 i forhold til august, viser tal fra Danmarks Statistik. Der er nu 163.300 i køen af arbejdsløse. Og 6,2 procent af arbejdsstyrken er uden job
I det sidste halvandet år har ledigheden ikke bevæget sig meget. Siden februar 2010 har antallet af ledige ligget mellem seks og 6,4 procent, viser tallene.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde