Den bedrageridømte tidligere finansmand Klaus Riskær Pedersen må bruge sommerdagene i fængselscellen i Sdr. Omme på at snitte sig selv en ny redningsplanke, efter at hans kreditorly - kaldet Familiefonden - har afvist at komme den kuldsejlede serieiværksætter til undsætning. Det skriver dagbladet Børsen.
Riskær havde håbet, at Familiefonden ville være indstillet på at bruge en lille del af formuen fra Cybercity-salget til en ekstraordinær udlodning til ham på 55 millioner kroner.
Pengene ville Riskær bruge på at forsøge at købe sig fri af den konkurs, han havnede i, da retten i Viborg afsagde dekret tilbage i marts.
Ifølge dagbladet Børsens kilder har bestyrelsesformand for Familiefonden advokat Axel Kierkegaard 21. juni skrevet til Klaus Riskær Pedersens advokat Søren Norringriis og afvist Riskærs anmodning om udlodningen.
Riskær selv siger, at han ikke har hørt om brevet fra fonden, og han ønsker derfor ikke at kommentere oplysningerne.
- Som sagt har jeg ikke modtaget noget svar på min anmodning og kan derfor af gode grunde ikke tage stilling til indholdet af et sådant svar, skriver Riskær i en mail til avisen.
- Min advokat er på ferie, men er i en tidszone, som er meget forskellig fra vores, så jeg afventer kontakt til ham.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker