Finanser skal hjælpe roerne

De danske Sukkerroedyrkere står til at få udbetalt et beløb på 65 millioner kroner. Det betyder, at de lokale roedyrkere kan se frem til at få i gennemsnit 50.000 kroner hver.

- Alle penge, man får ind i en virksomhed, er med til både at skabe likviditet og fremadrettede investeringer der skal gøres, også i vores tilfælde.
- Det har været et år med blandt andet store omkostninger for de danske sukkerroedyrkere, og derfor vil beløbet være ganske tiltrængt for sukkerroe-industrien.

Sådan lyder en af de kommentarer fra Jørn Dalby, formand for De Danske Sukkerroedyrkere.
I forbindelse med Daniscos salg af sukker-aktiviteterne til Nordic Sugar, fik dyrkerne en aftale med Danisco om at reservere et større millionbeløb til de danske og svenske sukkerroedyrkere.

Herefter har man i dansk regi, foreslået at få det samlede danske beløb fordelt ud til de enkelte sukkerroedyrkere. Dette forslag vil blive behandlet på en generalforsamling for de danske sukkerroedyrkere på mandag den 28. februar i Sakskøbing. Her vil bestyrelsen ud fra en stemmeafgørelse træffe videre beslutninger til forslaget.

Jørn Dalby håber på positiv medvind til den eventuelle medfinansiering, som får endelig afgørelse i april måned.

Det beløb, man som roedyrker kan få udbetalt, vil afhænge af, hvor stor en sukkerkvote landmændene har. Det er op til den enkelte landmand, hvordan man vil råde over beløbet, fortæller Jørn Dalby til Radio Sydhavsøerne og folketidende.dk.

De danske Sukkerroedyrkere står til at få udbetalt et beløb på 65 millioner kroner. Det betyder at de lokale roedyrkere kan se frem til at få i gennemsnit 50.000 kroner hver.

Offentliggjort Sidst opdateret