Planerne om en finansiel skat på EU-niveau, som blev fremlagt onsdag af EU-kommissionsformand Barroso, får en blandet modtagelse blandt danske politikere.
De konservatives Bendt Bendtsen finder skatten uklog, mens socialdemokraten Dan Jørgensen mener, at der er tale om en stor politisk sejr.
Bendt Bendtsen, der sidder i Europa-Parlamentet, mener, at tiltaget fra EU rammer helt ved siden af.
- Skatten betyder, at vi flytter arbejdspladser ud af Europa. Når Europa går enegang med en skat på transaktioner, så flytter transaktionerne til lande uden for Europa, siger han.
Hvis transaktionerne flytter ud, vil det svække det finansielle marked og udviklingen i EU, mener Bendt Bendtsen. Han forudser færre midler til investeringer og et tab af arbejdspladser, både i den finansielle sektor og i samfundet i øvrigt.
Det socialdemokratiske medlem af Europa-Parlamentet Dan Jørgensen peger på, at det længe har været en mærkesag for de europæiske socialdemokrater at indføre en skat på finansielle transaktioner.
- Det er utroligt glædeligt og en stor politisk sejr for venstrefløjen i EU-Parlamentet, siger Dan Jørgensen om det nye forslag.
Han forklarer, at skatten skal begrænse skadelige spekulationer og sikre et provenu til EU.
- Dermed kommer finanssektoren til at betale lidt tilbage af de kæmpe støttebeløb, de har fået i de senere år, siger Dan Jørgensen.
Han forestiller sig, at skatten skal udgøre mellem 0,01 og 0,05 procent af de finansielle transaktioner. Dermed skal den ikke være en hæmsko for almindelige bankforretninger eller for investering i ny produktion.
- Til gengæld kan den reducere de mange spekulative transaktioner, der dominerer det finansielle system, siger Dan Jørgensen.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde