Finanstilsynets formand sad i bestyrelsen i omstridt Nordea-fond
Finanstilsynets formand, David Lando, afviser at have haft kendskab til, at en kapitalforening, hvor han var formand, via en fond blev brugt til at spekulere med udbytteskat. (Arkivfoto) Foto: Linda Kastrup/Ritzau Scanpix
Linda Kastrup/Ritzau Scanpix
Finanstilsynets formand, David Lando, sad i bestyrelse i forening, hvor Nordea oprettede fond til skattefidus.
Finanstilsynets formand, David Lando, sad i bestyrelsen for en kapitalforening, hvor Nordea i 2008 oprettede en fond, der blev brugt til at spekulere i tilbagebetaling af schweizisk udbytteskat.
Det skriver Børsen.
David Lando afviser at have haft kendskab til, at fonden blev brugt til at spekulere i udbytteskat.
Han mener heller ikke, at han burde have vidst det.
- Det ville kræve, at foreningen vidste, hvilke aktiviteter investorerne foretog sig ud over deres investeringer i foreningen, skriver David Lando i en mail til Børsen.
Børsen har afdækket, at Nordea i 2008 lavede en fond på 17 milliarder kroner, der blev oprettet igennem en kapitalforening administreret af Nykredit.
Det skete i marts 2008 - kort før en række schweiziske selskaber begyndte at udbetale udbytte.
Det var ifølge Børsen med det formål at få udbetalt refusion af udbytteskat i Schweiz.
Socialdemokratiets erhvervsordfører, Peter Hummelgaard Thomsen, har indkaldt erhvervsminister Rasmus Jarlov (K) i samråd om sagen.
Han vil blandt andet have svar på, om ministeren havde nogen indsigt i David Landos rolle i sagen, da han blev udpeget som formand for Finanstilsynet.
Hos Nordea kan man i dag ikke forklare, hvorfor banken investerede igennem fonden. Julie Galbo, der er risikochef i banken, siger dog, at det var en fejl.
- Det korte af det lange er, at vi dengang gjorde noget, som vi hverken med nutidens eller datidens briller burde have gjort det. Beslutningen om at investere i den fond var forkert, siger hun.
Julie Galbo fortæller, at banken i dag har et andet fokus.
- I dag har vi et ekstremt stort fokus på alene at gøre ting, hvor vi lever op til vores samfundsansvar.
- Det gælder ikke kun, hvad der teoretisk kan lade sig gøre rent juridisk, men gælder også, hvad vi bør gøre som ansvarlig bank, siger hun.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker