Firmabiler bliver mere miljøvenlige

Når firmabilen udskiftes, går virksomhederne nu efter de mere miljøvenlige. En opgørelse fra LeasePlan, der indregistrerer biler for kunderne, viser, at C02-udledningen sidste år blev reduceret med syv procent i forhold til 2009.

Årsagerne er en mere grøn bilpolitik hos virksomhederne, nye afgiftsregler samt reglerne for forholdsmæssig registreringsafgift.

Og når firmabilen udskiftes, er tommelfingerreglen for den miljø- og økonomibevidste at kigge efter en dieselbil med energimærke A og B samt en mindre motor end sidst.

Ifølge administrerende direktør Lars Eegholm fra LeasePlan Danmark er dette fortsættelsen på en udvikling, der begyndte at tage fart for et par år siden, da de nye afgiftsregler blev vedtaget.

- I 2010 var vi i kontakt med over hundrede virksomheder for at drøfte, om den forholdsmæssige registreringsafgift skulle påvirke bilpolitikken, siger Lars Eegholm.

- Resultatet blev, at hver anden virksomhed ændrede politikken, og hver fjerde indførte en miljøpolitik. Det er virkelig markant, siger han.

I alt administrer LeasePlan Danmark over 22.000 biler på vegne af danske virksomheder og kommuner.

/ritzau/

Virksomhederne gør nu sit til bedre miljø. Firmabiler blev mere miljøvenlige sidste år.

Offentliggjort Sidst opdateret