Fiskefabrik fusker med nitrit i laks

Fødevarestyrelsen ønsker fiskevirksomheden KB Finest i Esbjerg idømt en bøde på 662.000 kroner for ulovligt at have tilført nitrit i 142 ton lakseprodukter.

Det er ulovligt at tilsætte nitritsalt til fiskeprodukter i EU, fordi det kan danne kræftfremkaldende stoffer, og bødekravet er det hidtil største fra fødevarekontrollen.

Som det eneste sted i Danmark blev der sidst i 2009 solgt 700 pakker vildlaks fra KB Finest til Kvickly i Aabyhøj ved Århus. Produkterne blev dog hurtigt taget tilbage. Resten af i alt 142 ton laks med nitritsalt er solgt på det tyske og det italienske marked.

Der er brugt nitritsalt i produktet røget Keta vildlaks, og virksomheden har undladt at mærke varerne for indholdet af nitritsalt.

Lederen af Fødevarekontrollens Rejsehold Michael Rosenmark oplyser, at fødevarekontrollen har indstillet til politiet, at virksomheden idømmes den store bøde.

- Vi har taget udgangspunkt i virksomhedens omsætning af den pågældende vare og så anbefalet en bøde på fem procent af omsætningen. Vi ønsker, at domstolene fastsætter et bødeniveau i den slags alvorlige sager, siger Michael Rosenmark.

Det var en medarbejder fra fødevarekontrollen, der ved et rutinebesøg i december fik øje på nogle nitritsække på virksomheden.

Virksomhedens direktør Nikolaj Bejer erkender og tager det fulde ansvar for fejlen, men han understreger, at fisken ikke er solgt i Danmark, og at de 142 ton kun udgør 2,8 procent af virksomhedens årlige produktion.

- Vi har endnu ikke taget stilling til, om vi vil betale bøden. Men vi skal naturligvis bøde for vores fejl. Jeg synes dog, at den nævnte bødestørrelse er helt ude af proportioner, siger Nikolaj Bejer til Ritzau.

/ritzau/

Fødevarekontrollen anlægger en hård linje mod Esbjerg-virksomhed, der tilsatte nitritsalt i laks for at farve dem mere røde. Krav om rekordhøj bøde.

Offentliggjort Sidst opdateret