Flere LF-firmaer vil låne til vækst-planer

- Positivt. Dejligt at flere er kommet på banen.

Sådan lyder det fra Mikkel Wesselhoff, direktør for erhvervsfremmeorganisationen Business LF, som for nogle uger siden her i avisen undrede sig over, at kun få lokale virksomheder havde henvendt sig for at høre om mulighederne for at få finansieret erhvervsmæssige vækstplaner via en ny, regional vækstfond.

Omtalen har øjensynlig hjulpet.
- Seks virksomheder har meldt sig som interesserede i at komme i betragtning til den nye lånemulighed. Ekstra positivt er det, at det er virksomheder, som er ude over den første, sværeste tid og er i gang med at se fremad til nye vækstmuligheder. Og der er tale om et bredt felt af firmaer - ikke alene enkeltmands iværksætterselskaber, pointerer Business LF-direktøren.

- Med de fire firmaer, vi havde til behandling i forvejen, plus de seks nye når vi i hvert fald op på et ansøgerniveau, som ligger på linje med resten af regionen - hvilket vi selvfølgelig også bør. Der er mange gode initiativer i landsdelens virksomheder, som kan fortjene at komme i betragtning, tilføjer Mikkel Wesselhoff.

På regionalt plan har cirka 50 virksomheder meldt sig som interesserede i fonden FinanceZeland.

Læs mere i dagens udgave af Folketidende.

Foto: Claus Hansen

Ny lånemulighed har fået flere LF-firmaer ud af busken.

Offentliggjort Sidst opdateret